Svatý Valentýn

By : | 0 Comments | On : Leden 15, 2017 | Category : Zajímavé články

platelets-1271880_960_720

14. února slavíme svátek svatého Valentýna, oslavujeme jím lásku zamilovaných párů.

Tato tradice pochází z anglosaských zemí (někteří si myslí, že k nám přišla z USA, to však není pravda), ale pomalu již zdomácněla po celé Evropě. V České republice se stala populární po roce 1989. V tento den se partneři navzájem obdarovávají drobnými dárečky jako jsou květiny, plyšová zvířátka, šperky, cukrovinky a jiné sladkosti, valentýnská přání, symbolem tohoto dne je srdce jako symbol lásky.

Svatý Valentýn je opředen nejrůznějšími pověrami, které mají společného jmenovatele a tím je láska.

Jedna z legend říká, že svatý Valentýn byl kněz, který když navštěvoval vězně ve věznici, tajně jim vynášel milostné dopisy pro jejich manželky a milenky.

Další z pověstí praví, že svatý Valentýn jako kněz oddával kohokoli, kdo ho o to požádal, aniž by zkoumal, zda jsou splněny podmínky dané doby, stačilo, že se partneři měli rádi.

Svatý Valentýn byl prý římský kněz žijící v  Římě za vlády císaře Claudia. Claudius byl velký válečník, který neustále rozšiřoval své vojsko, přičemž zakazoval svým vojákům, aby se ženili, neboť mu pak utíkali za svými manželkami a dětmi. Proto vydal rozkaz, že se nesmí páry oddávat, jediný, kdo toto jeho nařízení porušil, byl právě kněz Valentýn, který tajně oddával zamilované páry i přes tento císařův zákaz. Na základě toho pak císař nechal svatého Valentýna uvěznit a odsoudil ho smrti. Popraven byl právě dne 14. února roku 296.

Dnes se už přesně nedozvíme, jak se to v minulosti odehrálo. Jisté je, že 14. února je den lásky a záleží na každém z nás, jak ho oslavíme, zda si vyměníme drobné dárečky, upečeme svému milkému dort ve tvaru srdce nebo připravíme dobrou večeři při svíčkách… Každopádně je to svátek, který nám připomene, že bychom své milované polovičce měli dát najevo, že nám není lhostejná a že ji máme rádi.

Share This Post!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *