Nejkrásnější svátky a jeho tradice

By : | 0 Comments | On : Listopad 25, 2015 | Category : Zajímavé články

christmas-1046072_640

Vánoce jsou křesťanské svátky oslavujícími narození Ježíše Krista, považujeme je, a to právem, za naše nejkrásnější svátky. Poslední dobou je vnímáme bez ohledu na náboženské přesvědčení především jako svátky klidu a míru strávené v rodinné a láskyplné atmosféře.

Štědrý den (24.12.): samotné Vánoce pro většinu z nás začínají na Štědrý den, avšak podle křesťanské víry je Štědrý den posledním dnem adventu a tedy je vyvrcholením příprav na Vánoce. Po celý den by se měl dodržovat přísný půst, se kterým pak souvisí shlédnutí „zlatého prasátka“. Po celý den by se tedy nemělo jíst maso, jako oběd podáváme tzv. kubu, kterého připravujeme z krup a hub. Štědrý den je považován za den magický, ve kterém působí nejrůznější kouzla.

Se štědrovečerní večeří by se mělo začít po západu Slunce, po objevení se první hvězdy na obloze, touto večeří se zahajují vánoční oslavy. Během Štědrovečerní večeře by měl mít každý pod svým talířem uloženy drobné mince, které by měly zajistit bohatství během následujícího roku, také bychom neměli zapomenout na šupinky z kapra, které jsou příslibem štěstí. K večeři by měli být všichni svátečně oblečeni, na stole zapálena svíčka za ty nejbližší, kteří již nemohou být s námi. Podle zvyklostí se podává rybí nebo hrachová polévka, jež zaručí pro příští rok úrodu a bohatství. Jako druhý chod míváme většinou rybu a to kapra a bramborový salát. U Štědrovečerní večeře by se měla sejít celá rodina.

Dárky: po Štědrovečerní večeři se rozdávají dárky, které podle pověsti nosí Ježíšek, kdo nedá na Štědrý den někomu dárek, skončí během následujícího roku v bídě.

Po večeři až do půlnoci by se měly hrát nejrůznější hry a karty, kterými se má zjistit, jaké štěstí budeme mít v následujícím roce. Dále pouštíme v lavoru s vodou lodičky zhotovené z ořechových skořápek nebo krájíme jablíčka, abychom viděli po rozkrojení hvězdičku, která nám zaručuje zdraví. Rádi po večeři též chodíme na procházky, abychom si prohlídli všechna ta světýlka a blikající ozdoby a abychom si vychutnali kouzlo tohoto večera, který přichází jen jednou za rok.

Boží hod vánoční (25.12.): je hlavním vánočním svátkem, kterým křesťané oslavují narození Ježíše Krista, podle legendy se vydala těhotná dívka Marie se svým milým, tesařem Josefem, do Betléma v Jeruzalémě, kde se jí narodil boží syn. V tento den se nesmí pracovat, měl by se věnovat rodinným návštěvám, návštěvě kostela, na oběd se připravuje kachna nebo husa se zelím a knedlíkem.

Svátek sv. Štěpánka (26.12.): je označován jako 2. svátek vánoční, patří památce svatého Štěpána, který podle pověsti položil život za víru v Krista, domácnosti obcházejí malí koledníčci, kteří zpívají koleda a přání, všichni známe koledu „… koleda, koleda, Štěpáne …“

Nový rok, neboli Slavnost Matky Boží Panny Marie (1.1.)

Svátek Tří králů, neboli Zjevení Páně (6.1): podle pověsti se přišli poklonit právě narozenému Ježíškovi do Betléma tři králové z východu a přinesli mu dary, v tento den pak navštěvují domácnosti malí koledníci převlečení za tři krále a pořádají Tříkrálovou sbírku.

Share This Post!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *