Dýně je symbolem podzimu
Dýně neboli tykev je velikou ozdobou podzimního období, je okrasou nejen našich zahrad, ale i zeleninových pultů potravinových obchodů. Měli bychom si uvědomit, že dýně je zdraví velice prospěšná, proto bychom ji měli zařadit do svého jídelníčku. Připomeňme si, proč je pro náš organismus tolik prospěšná.
Léčivé účinky dýně:
– jedná se o dietní potravinu, obsahuje velmi malé množství soli
– využívá se při léčbě vysokého krevního tlaku, onemocnění ledvin a močových cest a močového měchýře
– působí proti zácpě, podporuje odvodňování a správné hospodaření s vodou v lidském organismu
– obsahuje karoten, vitamín C a E, působí jako antioxidant
– je prevencí proti nádorovým onemocněním
– podporuje vylučování jedovatých látek z lidského těla
– plody tykví obsahují stopové prvky jako je železo, zinek, selen, mangan, fluor, měď
– podporuje trávicí soustavu a pročištění krve
Zpracování dýně:
Při zpracování dýně většinou postupujeme tak, že ji rozpůlíme, zbavíme měkké dužniny, okrájíme slupku a dýni nakrájíme na menší kousky, které vložíme do misky a zalijeme octovou vodou v poměru 1 l vody a 1/4 l octa, ve které ji necháme naloženou několik hodin.
Dýni můžeme vařit, péct, zapékat, zavařovat, smažit i dusit, také grilovat. Z dýně můžeme připravit velmi chutnou dýňovou polévku, dýňový kompot, džem, džus, dýňový koláč, dýni můžeme i usušit, výborné jsou dýňové sušené kostky, přidáváme ji do omáček na těstoviny, do buchet i do zmrzliny. Dýni stále více využíváme při oslavě Dušiček nebo Halloweenu, neboť se z ní dají připravit překrásné dekorace.
Skladování:
Celou dýni skladujeme na chladném a suchém místě, nejlépe ve sklepě, vydrží zde i půl roku. Po rozkrojení ji však musíme co nejdříve zpracovat.