Dušičky a Halloween
Halloween je anglosaský lidový svátek, který má svůj původ v Irsku. Slaví se poslední říjnový den, tedy 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých, ze kterého se vyvinul. Díky irským přistěhovalcům se tato tradice dostala do Ameriky a to v polovině 19. století.
Nejvíce je tento svátek oslavován v zemích, kde se mluví anglicky, zejména v USA, Irsku, Velké Británii, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu, ale i u nás si již našel své pevné místo, zejména je oblíben u dětí a mladší generace. V anglicky hovořících státech se slaví tak, že se děti převlékají v předvečer tohoto dne do strašidelných masek a kostýmů a chodí od domu k domu a koledují, za koledu získávají ovoce a sladkosti. V České republice se nejedná o tradiční svátek, spíše je tento den spojován se sklizní dýní a tykví, ze kterých se vyřezávají různé ozdoby, do nich se vkládají svíčky a vytvářejí tak krásnou dekoraci symbolizující definitivní konec léta a příchod podzimu. Je spojován nejen se svátkem duchů, ale i podzimní dekorací, kterou si u této příležitosti pořizujeme a zdobíme své domy a zahrady, okenní parapety a venkovní schodiště.
Tradiční barvou Halloweenu jsou barvy oranžová a černá, jeho symbolem je vyřezávaná dýně se zapálenou svíčkou. Jisté je, že Halloween by bez vyřezané a rozsvícené dýně nebyl Halooween.
Pro nás v Česku je však Halooween ani ne samostatným svátkem, spíše jakousi předzvěstí svátku Všech svatých neboli Dušiček, kdy si při rozsvícených svíčkách s pokorou vzpomeneme na naše nejbližší, které jsme měli rádi a kteří již svět živých opustili. V podstatě Dušičky a Halooween spojujeme do jednoho svátku či období, ve kterém vytváříme krásné dekorace z dýní a svíček, abychom při nich uctili památku zemřelých.