Advent a jeho tradice

By : | 0 Comments | On : Listopad 25, 2015 | Category : Zajímavé články

winter-993343_640

Vánoce patří právem mezi naše nejkrásnější svátky. Předchází jim advent, což je období čtyř týdnů před vánočními svátky, který trávíme v duchu pohody, rozjímání, přípravy na Vánoce, úklidů domácností, pečení cukroví, zdobení domácností, nakupování dárků pro své blízké a taktéž dobročinností, přičemž adventní čas doprovází řada tradic, které se snažíme dodržovat. Adventní neděle se nazývají postupně železná, bronzová, stříbrná a zlatá, poslední adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

Mezi adventní a předvánoční tradice patří zejména:

Svátek sv. Barbory (4. 12.): v tento den si nařežeme tzv. „barborky“, tedy větvičky jakýchkoli stromů nebo keřů, které mohou do vánoc rozkvést, většinou třešňových. Podle pověry pak větvička, která rozkvete o vánocích, přináší do domu štěstí a svobodným dívkám předpovídá svatbu v následujícím roce.

Svátek sv. Mikuláše (6.12.): v předvečer tohoto svátku, tedy dne 5.12. obchází sv. Mikuláš společně s andělem a čertem domácnosti s dětmi, které jsou Mikulášem dotazovány, zda byly po celý rok hodné a následně pak této trojici přednášejí básničku nebo zpívají písničku, hodné děti pak dostávají od Mikuláše výslužku, kterou jsou nejčastěji sladkosti, neposlušné děti pak jsou odměněny uhlím nebo bramborami.

Pečení perníčků a cukroví: perníčky pečeme na začátku adventního měsíce, neboť doba, která zbývá do Vánoc, je potřebným časem, kdy medové perníčky změknou, používají se nejen k jídlu, ale především ke zdobení domácností a štědrovečerních stromečků. Společně s pečením cukroví dodávají domovu kouzelnou atmosféru provoněnou aromatickým kořením, díky které si uvědomujeme čas blížících se vánoc.

Adventní kalendář: většinou ho kupujeme dětem, aby si s radostí každý den nejen vylouply jednu čokoládku, ale aby si uvědomily, že Vánoce se blíží.

Adventní věnec: má čtyři svíčky, které zapalujeme vždy na adventní neděli, na první neděli zapalujeme první svíčku, tzv. svíčku proroků, na druhou neděli druhou svíčku, tzv. betlémskou, na třetí neděli třetí, tzv. pastýřskou a poslední neděli zapalujeme poslední, tzv. andělskou svíčku.

Vánoční hvězda: touto květinou, která je spojována s Vánocemi, zdobíme své domovy, ale za vánoční srostliny považujeme také cesmínu, vánoční kaktus a brambořík.

Jmelí: je symbolem štěstí a plodnosti, proto si jím lidé zdobí své domovy, jmelí zavěšené nad jídelním stolem by mělo zaručit štěstí a hojnost, políbení pod větvičkou jmelí pak by mělo zajistit lásku po celý následující rok.

Mísa s ovocem: ta by neměla chybět v žádné domácnosti, neboť symbolizuje, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali, naše přání, abychom v nastávajícím roce měli všeho dostatek, můžeme ji sestavit z jakéhokoli ovoce, čerstvého i sušeného.

Vánoční stromek: má chránit náš domov po celý následující rok před vším špatným a zlým, zdobíme ho perníčky, baňkami, stuhami, slaměnými ozdobami apod.

Share This Post!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *