Velikonoční tradice

By : | 0 Comments | On : Březen 28, 2015 | Category : Zajímavé články

seasonal-69424_640

Velikonoce jsou nejen našimi nejvýznamnějšími křesťanskými svátky, které oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale v širším pojetí jsou chápány jako vítání nejkrásnějšího ročního období – jara. Každý den tohoto svatého velikonočního týdne má svůj název a své obyčeje a pověry, patří sem Škaredá (sazometná) středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční (neděle) a Velikonoční pondělí, které je vyvrcholením celých Velikonoc. Jaké pověry se ke kterému dni vážou a co by se mělo vařit a konzumovat, se dozvíme zde:

Škaredá středa

O této středě se říkalo, že je škaredá, sazometná nebo černá, protože se vymetaly komíny. V tento den bychom si měli dávat pozor na to, abychom se nemračili, protože pak by nám to mohlo zůstat po všechny středy v roce.

V tento den bychom měli k jídlu připravit trhance, které čím budou škaredší a roztrhanější, tím lépe, můžeme je podávat s ovocem. Ale jakékoli sladké jídlo může trhance v tento den nahradit.

Zelený čtvrtek

Název je odvozen od zeleného mešního roucha, které se tento den užívalo. V tento den by se mělo ráno brzy vstát a omýt se čerstvou rosou, aby se tak člověk vyhnul nemocem.

Na Zelený čtvrtek bychom měli jíst něco zeleného, například špenát, zelnou nebo špenátovou polévku, také luštěniny a popíjet odvar z mladých kopřiv.

Velký pátek

Podle pověstí se na Velký pátek děly zázraky, otevírala se země a skály, aby odkryly své poklady, které označovalo kvetoucí kapradí. V tento den by se nemělo nic půjčovat, neboť zapůjčená věc by mohla být očarovaná. Také se v tento den nesmí prát a pracovat na zahrádce.

K jídlu by se měly připravovat pokrmy s houbami nebo ryba, dříve se v tento den držel půst, neboť v tento den byl ukřižován Ježíš.

Bílá sobota

Bílá sobota je symbolem čistoty, v tento den se uklízelo a bílilo, připravovalo a vařilo, pekly se mazance, vánočky a velikonoční beránci, pletly se pomlázky z proutí a zdobila se vajíčka. Na Bílou sobotu došlo ke vzkříšení Ježíše, který vstává z mrtvých.

K jídlu se připravují různé nádivky.

Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle)

O Velikonoční neděli slavíme vzkříšení Krista, tuto neděli prožíváme v rodinném kruhu u prostřeného stolu.

K jídlu se podávalo hlavně maso, ať již jehněčí, skopové, králičí nebo drůbež.

Velikonoční pondělí

Jedná se o první pondělí po prvním jarním úplňku. V tento den je velikonoční hodování, chlapci chodí za děvčaty dům od domu a šlehají je pomlázkami spletenými z vrbového proutí, za to dostávají nazdobená velikonoční vajíčka, perníčky, cukroví a drobné penízky. Pomlázka přináší podle pověry do domu štěstí, úrodu a blahobyt, vrbové proutky probouzejí sílu, svěžest a zdraví.

K jídlu se podávají pokrmy z vajec a konzumují se všechny ty dobroty, které jsme připravili během soboty a neděle.

Share This Post!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *